V předchozích dílech jsme vybrali fotografa, vyjasnili jsme si, jaké služby od něj očekáváme a sestavili jsme si zápis z předsvatební schůzky. Ačkoli uzavření písemné smlouvy není nutné, abychom se vyhnuli nedorozumění, bude ideální zápis zakotvit do smlouvy.
Název smlouvy není tolik podstatný, ať už jde o smlouvu o fotografování nebo o poskytnutí díla, ve skutečnosti jde o poskytnutí licence na autorské dílo podle autorského zákona č. 121/2000Sb., samotnou smlouvu upravuje Občanský zákoník č. 89/2012Sb. Oba tyto zákony by ve smlouvě měly být uvedeny.
Smlouva může obsahovat jen obecná ustanovení o ceně za užití díla a rozsah prací, podrobnosti může stanovit právě zápis vzniklý při schůzce. Pozornost věnujte podmínkám odstoupení od smlouvy, fotografova svatební sezóna bývá nabitá a zaplnit na poslední chvíli zrušený termín nebývá snadné, svatby se plánují měsíce i roky dopředu, proto se často kryje proti ztrátě výdělku.
Smlouva by měla určitě obsahovat termín předání, počet i kvalitu fotografií, abyste neobdrželi jen bezcené náhledy vhodné leda na Facebook a za tiskovou kvalitu nemuseli doplácet nebo si dokonce nemuseli nechat tisknout fotografie pouze u fotografa (i takoví výlupkové existují). Nezapomeňte, že podle autorského zákona získáváte jen předem stanovenou licenci, dílo nadále patří autorovi, proto požadujte oprávnění k užití a kopírování díla.
Je běžné, že si autor ve smlouvě vymíní užití díla k vlastní prezentaci s vlastním logem, bez takového souhlasu byste si ani vy nemohli prohlédnout jeho fotografie, ve smlouvě se ale pokuste vymezit nepublikování fotografií, které by se vám nelíbily.
V každém případě si smlouvu dobře přečtěte, případně si ji nechte poslat předem, k ničemu se nenechte nutit a nezapomeňte, že smlouva je vždy oboustranná a nic v ní není povinné, o všem můžete diskutovat. Pokud se fotograf bude bránit změnám, je to signál, abyste spolupráci zvážili.
V dalším díle se podíváme na to, jak se připravit na samotné focení.
<< Minulý díl | Další díl >>