PRŮVODNCE SVATEBNÍM FOTOGRAFOVÁNÍM


5. díl:
Příprava nevěsty na svatební focení

V den svatby jsou všechny přípravy u konce, podaří se vše, co je dokonale připraveno, nejkrásnější den v životě bude plynout bláznivým tempem a skončí stejně náhle, jako začal. Proto je vhodné usnadnit práci fotografovi, který má za úkol zachytit navždy co nejvíce nezapomenutelných okamžiků.

 

Spolupráce s fotografem

Je těžké radit v takový den klid a pohodu. Ale stejně jako si chcete svatbu užít, chcete mít i vzpomínky na fotkách zachycené s úměvem, bez křeče a nervozity. Až si budete po letech procházet svatební album, chcete cítit jen atmosféru nejkrásnějšího dne v životě, proto nechte fotografa, aby ji zachytil a komunikujte s ním jako s parťákem, neberte ho jako nutné zlo.

Svůj den si užívejte naplno, nepózujte a nepřemýšlejte, jak právě vypadáte, svěřte výsledek do rukou profesionála, kterého jste si zvolili, on se sám ozve a případně poprosí o úpravu postoje. Pokud ale budete mít dojem, že se snaží být všudypřítomný (to je jeho práce) a necítíte se pohodlně, řekněte mu o volnější tempo. 

Poproste předem koordinátora svatby nebo dobrého kamaráda o pomoc, pokud během dne potřebuje fotograf podržet odrazku, shromáždit svatebčany, sestavit kompozici. 

 

Dopolední přípravy

Pokud jste si s fotografem dohodli focení příprav, připravte mu prosvětlený prostor, kde vyfotí všechny svatební propriety, zejména svatební šaty, šperky, snubní prstýnky, svatební boty, parfémy, líčidla. Podobně upozorněte i ženicha, aby připravil vázanku, hodinky, spony apod. Před obřadem z nich vzniknou překrásné fotografie příprav, na které budete dlouho vzpomínat. 

Připravte se na přítomnost fotografa v intimních chvílích česání, líčení a převlékání, pokuste se mu umožnit, aby vyfotil vše, co je pro vás přijatelné. Nemusíte se bát, vybrala jste si profesionála, jehož jedinou starostí budou krásné fotografie, nechce vás uvádět do rozpaků, důvěřujte mu.

 

Focení obřadu

Focení obřadu je nejnáročnější fotografova práce, svatební prostory jsou zpravidla ve špatných světelných podmínkách s velkým množstvím lidí. Upozorněte koordinátora, že zde potřebuje mít fotograf významné slovo v rozmístění svatebčanů, potřebuje se dostat do neobvyklých úhlů, často se přemísťuje. Je to neopakovatelný okamžik, kdy musí být neodbytný. Odmění se vám tím, že si tetička z Moravy nebude stěžovat, že na některém záběru chybí. 

 

Portréty a skupinky

Focení portrétů je jediná část dne, kde musí mít fotograf vaši plnou pozornost, kdy rozhoduje o každém vašem pohybu. Dejte mu prostor. Jsou to chvíle, kdy se pokusí vytvořit portréty, které si pověsíte do ložnice, umístíte na sociální sítě, kterými se budete chlubit kamarádkám. Předem si s ženichem rozmyslete, kam až necháte fotografa zajít, až bude vymýšlet efektní výskok, levitující svatební kytici, padající rýži nebo se vás pokusí posadit na sousedova koně. Čím odvážnější a tvárnější budete, tím krásnější fotografie. Nevěřili byste, jak často zejména ženich kreativitě vzdoruje.

Focení portrétů je možné odložit. Zatímco skupinky se musí zachytit ihned po obřadu, ideálně přímo před obřadní síní a koordinátor na to musí myslet a nenechat svatebčany rozprchnout, portréty novomanželů se často nechávají až po hostině, kdy opadne ostré polední slunce, nevěsta přestane omdlívat hlady a opadne nervozita. Myslete proto na svou garderóbu a make-up, flíčky na šatech od polévky se pak těžko retušují. 

Svatební hostina a zábava

Na hostině a pozdější zábavě jsou všichni uvolnění a fotograf už má snadnou práci. Už není třeba se mu věnovat, sám si najde prostor, od této chvíle je jeho zodpovědností, aby vybral ty nejšťavnatější okamžiky, které samozřejmě s plynoucím časem přibývají.

TIP: Dejte prosím ve svůj královský den najíst i svým poddaným, fotograf nemusí sedět u svatební tabule, stejně má spoustu práce zachytit bryndající polévku po bradě ženicha, klidně se nají někde v koutku. A pokud není porcí nazbyt, nevadí, ale dejte mu to vědět včas, aby si přivezl vlastní jídlo, musí s vámi vydržet po celý den.

<< Minulý díl

NAPIŠTE MI, TĚŠÍM SE!


Odeslat

© mStranka.cz
Chcete vlastní web zdarma? Napište nám