Průvodce svatebním fotografováním


2. díl:
Ceník svatebního fotografa

Ačkoli ve vašem rozpočtu jistě hrají ceny důležitou roli, u fotografa platí dvojnásob, že se nevyplácí šetřit, ze svatby nakonec zůstanou jen vzpomínky a především fotky. Fotí dnes každý a částky, které jsou vidět v různých svatebních bazarech jsou až neuvěřitelně nízké, před těmi je lepší být na pozoru.

Z čeho se skládá cena focení

Znám dobře překvapené nevěsty po prvním průzkumu cen svatebního fotografa. Když ale prostým přepočtem na hodiny vypočítáte, kolik času vám fotograf věnuje a především kolik hodin stráví u poctivé editace výsledných fotografií, jeho výsledný honorář není nijak přemrštěný. Pamatujte, že čím levnější fotograf, tím méně zakázek má, naopak pokud má kalendář nabitý, jeho cena stoupá, jsou to téměř spojité nádoby.

Výslednou cenu svatebního focení neurčuje jen práce fotografa. Ačkoli vy nemusíte rozeznat vybavení fototechnikou, do ceny se promítá vybavení kvalitním fotoaparátem, který se musí až překvapivě často inovovat, dalším nákladem jsou velmi drahé objektivy, které jsou pro výsledné fotky nejpodstatnější. 

Na druhou stranu nemusí platit, že levnější fotograf neodvede svou práci dobře, může jít o začínajícího nadšence s levnějším fotoaparátem, který se vám bude věnovat po celý den a s výsledkem si dá práci. Pak si ho ale předem co nejlépe prověřte, aby se neukázalo, že za nižší cenou je např. menší rozsah služeb nebo fotografie pouze v malém rozlišení.

 

Jaké jsou ceny svatebního focení

Většina fotografů rozděluje své služby do balíčků, nejčastěji na focení obřadu a portrétů svatebčanů, někdo přidává i svatební hostinu, v jiném balíčku je odpolední svatební zábava, kompletní služba zahrnuje focení celého dne od příprav až po večerní oslavu. 

Obvyklá je cena okolo 10 tisíc Kč za celý den se stovkami fotografií, pokud si fotograf účtuje výrazně vyšší částku např. přes 15 tisíc, platíte už za jeho pověst a jméno, ačkoli to samozřejmě není podmínkou. Důležité vždy je, co balíček focení obsahuje, nenechte se napálit nízkou cenou, ve které jsou zahrnuty jen maloformátové fotky vhodné pouze pro weba za slušnou tiskovou kvalitu pak můžete draze připlácet.

Cena fotografování svatby je smluvní, nebojte se proto zeptat na slevu. Většina slušných fotografů se podle svých možností přizpůsobí rozpočtu snoubenců a pokusí se vyjít vstříc např. snížením počtu retušovaných fotografií, které jsou časově i finančně nejnáročnější. 

 

V následujícím díle průvodce si povíme, jak se připravit na předsvatební schůzku, jaké informace si vzít sebou a na co se zeptat fotografa. 

<< Minulý díl | Další díl >>

NAPIŠTE MI, TĚŠÍM SE!


Odeslat

© mStranka.cz
Chcete vlastní web zdarma? Napište nám